SITE MAP
9/07/2020

Výlet do Litomyšle


fotografie z výletu

Sobota, 12.září 2009

Výlet do Litomyšle se uskutečnil pod patronací rodiny Havranových. Počasí nám přálo, a tak jsme se společně vydali na obhlídku místních pamětihodností.

Město letos slaví výročí 750 let, a tak na zámeckém nádvoří probíhaly různé kulturní pořady. Samotný zámek, jehož současná podoba je v renesančním stylu a krásná sgrafitová výzdoba je považována za nejkrásnější v Čechách, jsme prohlíželi jen z venku, i když nabídka bezplatné prohlídky tento den byla lákavá. V okolí zámku jsou vystavena sochařská díla Aleše Veselého. Měli jsme možnost ochutnat (alespoň někteří) u jednoho ze stánků višňové pivo, ve městě potom dobrý burčák. Prohlídku města svým způsobem okořenila prohlídka místního muzea a galerie spisovatele, „podivína“ a mystika Josefa Váchala, jehož některá díla se  nacházejí i na zdech jednoho z domů. Přitom nesmím zapomenout, že Litomyšl je rodným městem skladatele Bedřicha Smetany, který má na náměstí pomník.

Všem nám vyhládlo a Rosťa už měl promyšleno, že navštívíme exotickou vietnamskou restauraci. Pochutnali jsme si, ale ještě něco chybělo – samozřejmě dezert. Poháry jsme ochutnali v místní cukrárně.

Výlet se všem líbil, a tak příště zase někdy nashledanou.